امروز 1402/09/20

تلگرام : 09123612102

آشنایی با ویژگی های قطعه بلبرینگ

بلبرینگ یکی از مهم ترین قطعات در وسایل صنعتی می باشد که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. برای آنکه بتوان شناخت خوبی از قطعه بلبرینگ داشت ابتدا نیاز است توضیح مختصری در رابطه با ویژگی ها و کارکرد این وسیله داد که در متن زیر اشاره مختصری به خواهیم کرد.

 

بلبرینگ

کلمه بلبرینگ از دو بخش ball و bearing تشکیل شده است که در زبان فارسی معادل یاتاقان (بالشتک) توپی می باشد. بلبرینگ باعث می شود که اتوموبیل های سبک و سنگین و دیگر وسایل مکانیکی به آرامی به چرخش در بیایند. همین طور این قطعه باعث می شود دیگر اجزایی که در چرخش و حرکت ماشین نقش دارند طول عمر بیشتری پیدا کنند و از فرسودگی رها یابند که این به نوبه خود نیازمندی به تعویض قطعات را کاهش می دهد.

اجزای بلبرینگ

به طورکلی تمامی بلبرینگ و رولبرینگ های ساخته شده از بخش های مشترکی مانند قفسه، ساچمه یا غلتک، رینگ خارجی، کاسه نمد و رینگ داخلی تشکیل می شوند. رینگ داخلی که در قسمت داخلی بلبرینگ قرار دارد برخلاف رینگ خارجی دارای تحرک می باشد و چرخش ساچمه و غلتک ها باعث جلوگیری از فعالیت ناگهانی اجزای دیگر ماشین شده و از فرسودگی آن ها جلوگیری می کند.

تصویر شماره دو (بلبرینگ – اجزای بلبرینگ)

 

 

انواع بلبرینگ

این محصول به طور کلی به دو دسته بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می شود که هر کدام از این دسته ها به چند بخش تقسیم می شوند. بلبرینگ  به آنهایی می گویند که جزء غلتشی آن ها ساچمه است و رولبرینگ  به آن هایی می گویند که جزء غلتشی اش غلتک می باشد. بلبرینگ ها را می توان در بلبرینگ های تماس زاویه ای، بلبرینگ شیار عمیق و بلبرینگ خود تنظیم خلاصه کرد و در مورد  رولبرینگ می توان به رولبرینگ استوانه ای، رولبرینگ بشکه ای، رولبرینگ سوزنی، رولبرینگ مخروطی، رولبرینگ کف گرد، استوانه ای کف گرد، بشکه ای کف گرد و  سوزنی کف گرد اشاره کرد.

 

 

قیمت بلبرینگ

برای تعیین قیمت بلبرینگ ها باید به فاکتور های مختلفی از جمله جنس، نوع، برند سازنده و... توجه کرد. شرکت هایی که در تولید بلبرینگ نقش ایفا می کنند می توان -NTN- NSK- FAG- TIMKEN- NACHI- KOYO SKF   را نام برد،  مهم ترین راه برای تشخیص قیمت بلبرینگ ها مقایسه آن ها از لحاظ قیمت در سایت های مختلف برای مثال سایت سلام صنعت (سلام صنعت از جمله شرکت هایی است که در زمینه تولید انواع وسایل و قطعات صنعتی و درج آگهی صنعتی در مورد آن ها فعالیت دارد)است که تا حدودی در مورد قیمت ابزارآلات فنی اطلاعاتی می توان کسب کرد. توجه داشته باشید که توجه به جنس و کیفیت آن از هر چیز دیگری در اولویت است. شما می توانید برای خرید بلبرینگ های با کیفیت مراحل فوق را انجام دهید و امیدواریم به هدف خود برسید.

 

مراقبت و نگه داری بلبرینگ

بلبرینگ یکی از اساسی ترین قطعات موجود در ماشین های صنعتی است برای همین لازم است اقداماتی را در راستای تعمیر  و نگه داری این وسیله انجام داد. از راه های مختلفی می توان این قطعه را بررسی کرد که به طور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم.

بررسی از طریق گوش دادن: به منظور انجام چنین کاری لازم است از دستگاه electronic stethoscope استفاده کرد البته در صورت نبود چنین وسیله ای افراد متخصص در این زمینه می توانند با کمی دقت عیوب موجود در دستگاه را تشخیص دهند.

 

بررسی از طریق کنترل حرارت:  Digital Thermometer  دستگاهی است که در این مورد استفاده می شود. این دستگاه می تواند با دقت بسیار زیادی میزان دمای قطعه بلبرینگ را اندازه گیری کند. در صورت نبود این وسیله شما می توانید از کف دست برای اندازه گیری دما استفاده کنید.

بررسی از طریق چشم: مواردی که می توان با چشم بررسی کرد شامل سلامتی روانکاری بلبرینگ، عدم نفوذ مواد آلوده کننده به یاتاقان و ارزیابی کاسه نمد می باشد. از آنجایی که در هر زمینه ای تخصص  

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ

اصطکاک و سایش زیاد در این قطعه زمینه را برای خرابی  و فرسوده شدن آن آماده می کند برای همین روانکاری با گریس، روغن یا موادی مشابه آن یکی از اقدامات ضروری در تعمیر و نگه داری  این قطعه می باشد.

این اقدام باید بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده انجام شود و اگر قطعه دارای مجرای گریس خور نباشد ابتدا دستگاه را متوقف کنید و بعد کار خود را شروع کنید.

روغن یا گریس ریخته شده در گذشته را کاملا تخلیه کنید تا توان آلودگی  بوجود آمده در آن هارا از بین برد.

دمای روغن فاکتور مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد چرا که بالا بودن دمای روغن، باعث کاهش عمر آن می شود. برای همین لازم است با در نظر گرفتن دمای این قطعه و روغن مورد استفاده در روانکاری به طول عمر بلبرینگ کمک کرد.

 

وب سایت نیازمندیهای صنعتی

مسئولیت آگهی ها بر عهده آگهی دهندگان می باشد. فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.